Zmarł Wolfgang Schaeuble. Były przewodniczący Bundestagu miał 81 lat
Jak poinformowała agencja DPA, w wieku 81 lat zmarł były przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schaeuble. Według informacji niemieckich mediów polityk "odszedł spokojnie w domu, w otoczeniu rodziny, we wtorek wieczorem".
2023-12-27, 12:25
Kanclerz Olaf Scholz napisał w mediach społecznościowych, że "Niemcy straciły światłego myśliciela, pasjonata polityki i zdecydowanego demokratę".
"Parlamentarzystą sercem i duszą"
Wolfgang Schaeuble był aktywnym politykiem z rekordowym stażem - od roku 1965 był członkiem CDU, a od 1972 r. posłem do Bundestagu. Jego kariera w niemieckiej polityce była wyjątkową i jedną z najwybitniejszych w historii RFN - podkreśliła agencja DPA. "Nie zmieniła tego nawet próba zamachu, dokonana przez chorego psychicznie mężczyznę w październiku 1990 roku, w wyniku której Schaeuble znalazł się na wózku inwalidzkim" - dodano.
Polityk poświęcił znaczną część swojej kariery idei zjednoczenia Niemiec, a później przez wiele lat pełnił różnorodne funkcje w kolejnych niemieckich rządach. Według DPA Schaeuble był "parlamentarzystą sercem i duszą". W swoim politycznym życiu wiele osiągnął: był szefem Urzędu Kanclerskiego, dwukrotnie (w rządach Helmuta Kohla i Angeli Merkel) ministrem spraw wewnętrznych i ministrem finansów, stał na czele grupy parlamentarnej CDU/CSU, a ostatecznie stanął na czele Bundestagu.
"Nikt nie był parlamentarzystą dłużej od niego, czasem nazywano go «wiecznym deputowanym»" - przypomniała DPA. Nieprzerwanie był deputowanym Bundestagu od 1972 roku aż do swojej śmierci.
REKLAMA
Po rozszerzeniu Unii Europejskiej Wolfgang Schaeuble był również zwolennikiem zwiększenia roli Polski - oraz Włoch - w procesie decyzyjnym Wspólnoty.
Kariera polityczna
W rządzie kanclerza Kohla Schaeuble pełnił funkcję szefa Urzędu Kanclerskiego, był także szefem MSW w latach 1989–1991. Po upadku muru berlińskiego Schaeuble negocjował traktat zjednoczeniowy i był jednym z architektów zjednoczenia Niemiec.
Karierą polityczną Schaeublego zachwiała ujawniona pod koniec 1999 roku afera dotycząca finansowania CDU. Polityk przyznał, że w 1994 roku przyjął od lobbysty 100 tys. marek na rzecz swojej partii; publicznie przeprosił za ten postępek. W toku prowadzonego śledztwa nie przedstawiono Schaeublemu zarzutów karnych.
Kanclerz Merkel mianowała w 2005 roku Schaeublego ministrem spraw wewnętrznych, a ministrem finansów cztery lata później w czasie kryzysu związanego z zadłużeniem Grecji. "Pomimo sporadycznych różnic, Schaeuble pozostał lojalny wobec Merkel" - stwierdziła DPA.
REKLAMA
Mimo że dość krótko stał na czele CDU, uważano go za jednego z najbardziej wpływowych polityków tej partii. Dzięki 45-letniemu doświadczeniu parlamentarnemu Schaeuble został w 2017 roku wybrany na przewodniczącego Bundestagu, co jest drugim - po prezydencie - najwyższym urzędem w Republice Federalnej Niemiec. Pełnił tę funkcję do 2021 roku.
IAR/PAP/st
REKLAMA